PORADNIK: Kiedy zgłosić się na SOR, a kiedy do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej? 


Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych można skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej oraz szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Kiedy zgłosić się do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?

Do POZ pacjent powinien zgłosić się, gdy jest chory, a także gdy chce skorzystać z badań profilaktycznych czy szczepień ochronnych. Przychodnia POZ jest placówką medyczną, w której otrzyma kompleksową opiekę lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, do których złożył deklarację wyboru.

Gdzie szukać pomocy poza godzinami pracy przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej?

Po godzinie 18 oraz w dni wolne od pracy, a więc gdy POZ nie działa, pacjenci mogą otrzymać pomoc:

  • w placówce, która udziela pomocy w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ) – mają możliwość uzyskania tu zarówno teleporady, jak i złożenia wizyty osobistej. Listę placówek - ich adresy i dane kontaktowe - znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Kiedy skorzystać z pomocy Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ)? 

  • jeśli stan zdrowia pacjenta nagle się pogorszył, w dni powszednie po godzinie 18 lub w czasie weekendu i innych dni wolnych od pracy;
  • jeśli pacjent ma niepokojące objawy, takie jak: nasilony kaszel, gorączka, ból głowy, ból brzucha, wymioty czy biegunka, ból kręgosłupa, trudności z oddawaniem moczu lub inne dolegliwości, które są dla niego uciążliwe i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, a pogorszenie stanu zdrowia stanowi na tyle duży dyskomfort, że nie może czekać na poradę w przychodni POZ;
  • jeśli lekarz NŚOZ uzna, że pacjent jest niezdolny do pracy, wypisze zwolnienie lekarskie.

Do NŚOZ nie należy zgłaszać się po recepty na stałe leki, w celu wykonania kontrolnych badań, ani w celu diagnostyki dolegliwości występujących od wielu dni.

Kiedy zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR)?

SOR jest jednym z oddziałów szpitala, a więc miejscem, gdzie całodobowo udziela się pomocy w stanach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenia życia i wymagają pilnej pomocy medycznej. To właśnie tutaj przywożeni się pacjenci z wypadków komunikacyjnych i chorzy, którzy zostali zabrani przez karetki pogotowia w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

W przypadku wątpliwości, czy nasze objawy wymagają zgłoszenia się do SOR-u, najlepiej skorzystać z konsultacji z lekarzem POZ. Jeśli jednak stan zdrowia pogarsza się nagle i gwałtownie, nie powinniśmy czekać na pomoc medyczną – należy zadzwonić po pogotowie (nr tel. 999 lub 112).