PORADNIK: Przygotowanie do badań


Badania krwi

Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny 18-tej. Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia.

Badanie kału

Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych. Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do godziny).

Badanie moczu

Aby wynik takiego badania był diagnostycznie wiarygodny pacjent musi pobrać mocz stosując się do pewnych zasad. Niezbędny jest pojemnik na mocz, który można otrzymać w naszym ośrodku zdrowia. Jałowy pojemnik powinien być otwarty bezpośrednio przed użyciem i w żadnym wypadku nie należy dotykać jego wewnętrznych powierzchni (po otwarciu przykrywkę trzeba odłożyć wewnętrzną stroną do góry, a pojemnik chwytać wyłącznie za zewnętrzne ścianki). W dniu poprzedzającym badanie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i zrezygnować z wysokobiałkowej diety. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami, mocz do badania należy pobrać rano po starannej toalecie zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. Po umyciu mydłem należy obficie spłukać je wodą i wytrzeć jednorazowym, papierowym ręcznikiem. Najlepszym materiałem do badania jest pierwszy poranny mocz. Pierwszą partię moczu oddajemy do muszli sedesowej, a dopiero następną (w połowie oddawania moczu) do pojemnika na badanie. Pierwsza porcja moczu nie nadaje się do badania ze względu na obecność w niej flory bakteryjnej kolonizującej ujście cewki moczowej, dlatego należy ją odrzucić. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (najczęściej pojemnik jest wypełniany w połowie) i w zależności od tego czy jest to badanie ogólne moczu czy posiew. Ważne jest dostarczenie pobranej próbki do badania w możliwie jak najkrótszym czasie (nie dłuższym niż 2 godziny od pobrania), gdyż wydłużony czas transportu sprzyja kontaminacji próbki, czyli namnażaniu się bakterii. Po dwóch godzinach z każdą minutą wynik staje się mniej wiarygodny.

Wymaz z gardła

Aby wynik takiego badania był wiarygodny pacjent musi zastosować się do kilku zasad:

  1. Przyjść na badanie w godzinach porannych.
  2. Przed badaniem należy: nie jeść, nie pić, nie myć zębów, nie płukać jamy ustnej ani nie palić papierosów.
  3. Po leczeniu antybiotykami ponowne badanie co najmniej 10 dni po ostatniej dawce.

USG jamy brzusznej

Najczęstszą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie musimy wykonywać na czczo. Pacjent nie może nic jeść ani pić co najmniej przez 5 godzin przed badaniem. Nie należy pić płynów gazowanych, kawy oraz soków, a także żuć gumy ani palić papierosów. Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np. Espumisan lub Esputicon). Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań - dotyczących tego problemu.

Gastroskopia - przygotowanie

Gastroskopię wykonuje się w celu dokładnego obejrzenia górnego odcinka układu pokarmowego. W dniu badania pacjent musi być na czczo (nie może przyjmować również żadnych płynów). Jeśli gastroskopia wykonywana będzie w godzinach rannych zaleca się rezygnację z kolacji w dniu poprzedzającym badanie. W przypadku gdy na jej wykonanie wyznaczono godzinę popołudniową, od ostatniego posiłku nie może minąć mniej niż 6 godzin. Pacjenci stale przyjmujący leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę , zażywają normalną dzienną dawkę i popijają małą ilością wody. Przed badaniem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, przebytych chorobach lub operacjach. Pacjent powinien znać nazwy oraz dawki przyjmowanych farmaceutyków.

Kolonoskopia - przygotowanie

Kolonoskopia to rodzaj badania endoskopowego mającego na celu obejrzenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwykle jelita grubego. W tym celu wprowadza się kolonoskop przez odbyt pacjenta. Badanie wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita. Zaleganie mas kałowych uniemożliwia ocenę jelita i wówczas badanie nie ma wartości diagnostycznej.

Aby jelita były odpowiednio oczyszczone należy stosować się do poniższych zasad, zależnie od metody przeczyszczenia (np. Fortrans):

  1. Na 48 godz. przed badaniem – nie wskazane jest spożywanie pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (np. mak, winogrona, arbuz) oraz warzyw o intensywnie czerwonym zabarwieniu (np. buraczki), a także posiadających twardą skórkę (np. pomidory).
  2. Na 24 godz. przed badaniem - lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka.
  3. Około godz. 12:00 – przyjąć 2 tabletki Bisacodylu popijając szklanką wody.
  4. Godz. 14:00 – 15:00 – przecedzony bulion (bez dodatków).
  5. Po godz. 15:00 – woda, herbata (można też ssać landrynki lub miód).
  6. Około godz. 16:00 – rozpuścić 3 saszetki Fortransu w 3 litrach niegazowanej wody (1 saszetka/litr), wypić w tempie 1 szklanka co 15 minut (smak preparatu można poprawić dolewając soku z cytryny lub grejpfruta).

W dniu badania:

  1. Do czasu badania nie spożywać pokarmów!
  2. Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość płynów niegazowanych i klarownych, także herbatę. Można ssać landrynki.
  3. Na badanie wskazane jest przybyć w towarzystwie innej osoby.
  4. Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody.