Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy


Informacje na temat pomoc medycznej dla obywateli Ukrainy

Pliki do pobrania:

Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia dla OBYWATELI UKRAINY, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na terenie Ukrainy

  1. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększa obsadę infolinii o dodatkowych konsultantów, którzy posługują się językiem ukraińskim.
  2. Obsługa w języku ukraińskim w najbliższym okresie będzie zapewniona również w salach obsługi klientów w oddziałach wojewódzkich NFZ:
  3. Pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta) można uzyskać np. informacje, gdzie znaleźć pomoc medyczną.
  4. Wzmocnienie obsady infolinii pozwoli obsłużyć większą liczbę połączeń od obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, w związku z konfliktem zbrojnym w swoim państwie.
  5. Także obsługa pacjentów w stacjonarnych placówkach NFZ będzie dostępna w języku ukraińskim.


Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy
Każdy obywatel Ukrainy, który musiał opuścić swój kraj, będzie miał zapewnioną pomoc medyczną. dokładnie na takich samych zasadach, jak polski pacjent.
Narodowy Fundusz Zdrowia dba o to, aby obywatele Ukrainy mogli w swoim ojczystym języku dowiedzieć się m.in. o możliwościach leczenia i przyjęcia szczepień w Polsce. Obywatele Ukrainy. którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na ich państwo, w Polsce mają zagwarantowany dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19, szczepień ochronnych dla dzieci i testów  pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.


Obsługa infolinii w języku ukraińskim
Niezmiennie przez 24 godziny na dobę dostępna jest infolinia NFZ: 800 190 590 połączenie jest bezpłatne. Infolinia pracuje całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w święta. Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskimi rosyjskim.

Dzwoniąc pod numer 800 190 590 dowiesz się:

  • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę medyczną: poradnie lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy między godzinami (18.00-8.00 rano następnego dnia) lub szpital,
  • gdzie jest najbliższa apteka,
  • jak postępować w sytuacji zakażenia koronowirusem, jak otrzymać skierowanie na test pod kątem zakażenia wirusom SARS-CoV-2 oraz gdzie pobrać wymaz do badania,
  • jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVIID-19.