Strefa pacjenta
Prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej powstaje po obowiązkowym zgłoszeniu danej osoby (pracownika, zleceniobiorcy, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, uprawnionych członków ich rodzin) do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaceniu comiesięcznej składki. Zabieraj do lekarza swój dokument potwierdzający tożsamość, z numerem PESEL. Od 1 stycznia 2013 roku potwierdzanie w przychodniach i szpitalach prawa do świadczeń opieki zdrowotnej możliwe jest na podstawie numeru PESEL, w systemie Elektronicznej Weryfikacji Ubezpieczenia Świadczeniobiorcy (eWUŚ).
Zanim pójdziesz do lekarza, postaraj się opisać swoje dolegliwości: czy występuje gorączka, ból gardła, katar, kaszel, osłabienie, nadmierna potliwość, ból oczu, duszności, wymioty, biegunka.
Jeśli podejrzewasz przeziębienie, infekcję wirusową czy anginę, sprawdź domową apteczkę: ile leków zostało z poprzedniej kuracji, czy nie są przeterminowane. Pamiętaj o lekach od innych lekarzy. Informuj lekarza o lekach zapisywanych przez innych lekarzy. Łączenie niektórych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego powinno się odbywać pod kontrolą.
Na wizytę zabieraj ze sobą wyniki badań, konsultacji, karty wypisu ze szpitala. Na wizyty z dzieckiem zabieraj Książeczkę zdrowia dziecka.
Jeśli stale coś Cię boli, powiedz o tym lekarzowi. Należy się dowiedzieć, dlaczego coś boli, a następnie porozmawiać z lekarzem o tym, co można zrobić z przyczyną bólu.
Szczególnie ważne są takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia cholesterolu, zawały, udary, choroby nowotworowe.
Nie zajmuj lekarzowi więcej czasu, niż potrzeba. Pamiętaj, że czekają na niego inni chorzy.
Na następną wizytę u lekarza przynieś opakowanie zamiennika przepisanego przez niego leku. Nie nadużywaj leków kupowanych bez recepty. Nadmiar leków przeciwbólowych może doprowadzić do poważnych chorób nerek, wątroby i żołądka.
Badania profilaktyczne pozwalają zapobiec groźnym chorobom lub wykryć je na początku, gdy możliwości leczenia są bardzo duże, a rokowania pomyślne. Jeśli nie masz przekonania do badania profilaktycznego, zapytaj o nie swojego lekarza rodzinnego. Porozmawiaj o szczepieniach. Niektórym chorobom można zapobiec lub złagodzić ich skutki.
Jeśli wykonujesz w domu obserwacje swojego zdrowia, np. mierzysz ciśnienie tętnicze, zapisuj daty, godziny i wyniki pomiarów lub innych obserwacji.
Jeśli masz gorączkę, postaraj się obniżyć temperaturę, a potem sam udaj się do przychodni. Wizyty lekarza w domu chorego odbywają się w szczególnych sytuacjach.
Informacja o dyżurach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej powinna się znajdować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przychodni, w której przyjmuje Twój lekarz rodzinny.
Po godzinie 18.00 do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy) pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:
Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:
Wezwanie Pogotowia Ratunkowego lub wizyta w SOR powinny mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia.
Sugerować je może obecność jednego z poniższych objawów: